Vlc medya oynatıcısında Chromecast kullanımı


vlc meda playerde  chromecast
VLC medya player uzun yıllardır ücretsiz en iyi medya oynatıcısı olma özelliğini muhafaza ediyor, bunu yapaken kaliteden asla ödün vermedi , diğer medya oynatıcılar gibi kurulduktan sonra kullanıcıları Codec


aramak zorunda bırakmadı , çalıştırılınca her türlü videoyu veya diğer medya dosyalarını sorunsuzca oynatabiliyor zaten bu özelliği de popüleritesini zirveye taşıdı. VideoLAN VLC Media Player, Windows, Mac veya Linux platformlarında kullanılabiliyor bunun yanında Android ve iOS için de sürümleri mevcut. Dün itibarı ile yeni sürümü yayımlanan yazılıma eklenen özellikleri arasında ; Chromecast desteği bulunuyor.

Nedir bu Chromecast derseniz ; HDMI portu üzerinden görüntü aktarımıdır mesela herhangi bir ek yazılım yüklemeden aynı yerel ağ içersinde bulunan bilgisayar, Android veya iOS sürümüne sahip mobil cihazlardaki tarayıcıdan veya YouTube üzerinden herhangi bir videoyu izlemeye başladığınızda veya bir şarkıyı dinlerken isterseniz Chromecast ikonuna tıklayarak görüntünün yada müziğin anında televizyonunuza aktarımını sağlayabiliyorsunuz. Videoları bilgisayarınızdan Chromecast'inize aktarmak için yapmanız gereken tek şey, önce VLC Media Player'ı kullanarak bilgisayarınızda oynatmanızdır.

VLC medya playerde Chromecast Kullanımı

Chromecast desteği için VLC Media Player ın version 3.0 veya üstü bir sürümüne sahip olmanız gerekir. Video oynamaya başladıktan sonra üst menüden Oynatım - Gönderici - Chromecast cihazınızı seçmeniz gerekir. (Playback - Renderer - Chromecast device)

vlcde de chromecast

Bunu ilk kez yaptığınızda, Windows Güvenlik Duvarı vlc.exe nin bazı özelliklerini engellediğini bildiren bir ekran çıkartacaktır burda VLC nin ağa erişmesine izin vermeniz gerekir, bunun için telk yapmanız gereken şey sağ alttaki "Erişime izin ver" butonuna tıklamaktır.

vlc chromecast e güvenlik duvarı izni

Ağa erişmesine izin verdikten sonra, Chromecast cihazını yerel ağınızdan bulabilir , VLC Media Playerın halihazırda , çok sayıda web sitesinden çevrimiçi video akışlarını izlemek için dahili bir desteği bulunduğundan, bu canlı akışları bir Chromecast dongle cihazıyla geniş ekranlı bir TV'de seyredebilirsiniz.

VLC Media Player Portable nasıl indirilir

Geçenlerde bir arkadaşım VLC nin Portable sürümünü nereden bulduğumu sormuştu bende kendi sitesinden indirdiğimi söylediğimde şaşırmış ve böyle bir seçenek yokki demişti , hazır yeri gelmişken bu konudan da kısaca bahsetmek isterim , VLC nin POrtable sürümü senelerdir kendi sitesi üzerinden dağıtılıyor , tıpkı OPera Portable gibi gelelim nasıl indirileceğine:

1. Sayfa sonundaki VLC anasayfa linkine tıklayalım açılan ekranda VLC indir butonun sağ tarafında bulunan aşağıya bakan ok kısmına tıklayalım

vlc player diğer sistemler seçeneği

2. Aşağı açılır menüden Diğer sistemler kısmını seçelim

3. Yeni açılacak sayfada Windows kısmına tıklayalım

vlc windows paltformu

4. Ardından aşağı açılır menüden zip dosyasını seçelim

vlc portable indir

Görüldüğü üzere aşağı açılır menüde sadece Portable sürümü değil x64 bit sürümü de yeralmaktadır , isteyenler 64 biti de kullanabilirler. İlaveten bakınız

- Vlc medya player ile video formatı dönüştürme Burada

- VLC de Videoyu harici bir ses dosyası ile oynatalım Burada

- VLC Media Player kullanarak Videodan sesi alalım Burada

- Vlc medya playerde tema değiştirmek Burada

- VLC nin son kullanılan medyaları aç özelliğini kapatalım Burada

- 3 Boyutlu filmi normal (2 boyutlu) olarak seyredelim Burada

- VLC media playeri ekran yakalama yazılımı olarak kullanalım Burada

- Bir klasör içerisindeki müzik dosyaları bir tıkla çalsın Burada

- VLC Player ile DVD medyalarınızı ripleyebilirsiniz Burada

AnasayfasıTüm sürümler
Lisans: Freeware/Ücretsiz (Açık kaynak kodlu)
Yayımcı: videolan.org
Boyut: 62 MB (portablesi)
Sistem: Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista, Xp


14 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha