Android telefonlarda zaman ayarlı fotoğraf çekmek


Android te zaman ayarlı (geri sayımlı) fortoğraf çekmek
Hangi sürüm olursa olsun eğer bir android telefonunuz varsa zaman ayarlı fotoğraf çekim özelliği de muhtmelen vardır , diyelimki bir aile fotoğrafı çekeceksiniz genellikle bu çekimde fotoğrafı çeken kişi


kare dışında kalır bu da istenmeyen bir durumdur eğer çekim bir selfiye çubuğu ile yapılacaksa her selfiye çubuğu her telefonda uzak çekim yapamayacaktır , veya bir tripod kullanacaksanız yine süreli diye tabir edilen zaman ayarlı bir çekim yapmanız gerekir.Bu yazımızda zaman ayarlı çekimin Android Oreo ve Nuogat sürümlerinde nasıl yapılabileceği konusundan bahsedeceğiz.

1. Android Oreo da zaman ayarlı Fotoğraf çekimi nasıl yapılır

Telefonun ana menüsündeyken Kamera ikonuna tıklayalım , eğer sizdeki telefonda ana menüde bu ikon yoksa uygulamalar kısmından ulaşabilirsiniz. Buraya tıklandığında açılan ekranda sol üst köşede bir zamanlayıcı ikonu göreceğiz buraya tıklayalım.

Oreo zaman ayarlı fotoğraf cekimi

Zamanlayıcıya tıkladığımızda sağa doğru açılan menüde süreler göreceğiz bunlar 3s , 5s , 10s dir , bunlardan birini seçip ortadaki yuvarlak resim çekme butonuna bastığımızda (ben 10 saniyeyi seçtim) cihaz , 10 dan geriye doğru sayacak ve gerisayım tamamlandığında otomatik olarak fotoğraf çekecektir .

Android te zaman ayarlı fotoğraf

ben deneme amaçlı Laptopumu çektim ve üstteki resimde geriye sayım süresini (ortada 7) görüyorsunuz.

2. Android Nougat ta zaman ayarlı Fotoğraf çekimi nasıl yapılır

Eğer Android Nougat kullanıyorsanız ve oreo sürümü size gelmediyse üzülmeyin çünkü Oreo pek öyle tavsiye edebileceğim bir sistem değil , bunun birçok sebebi var Oreodaki hatalardan halen fixleyemedikleri birkaçını sıralayacak olursam ;

- Pili şarj ettikten diyelimki 8 saat sonra telefonu kapatıp uyursanız sabah açtığınzda en son şarj süresi 1 dk falan diyecektir , bukadar aptalca bir hatayı bukadar sürümdür fixleyememek için özel bir çaba sarfedilmesi gerek Google yi tebrik ediyorum.

- Nougat ta ekran çekimi yapacaksanız yatay olarak çekim yapabiliyorsunuz , Oreoda ya ben beceremedim yada bu özelliği kaldırmışlar , umarım bir fix ile bunu düzeltirler
Elbette tüm bunların yanında tek iyi tarafı Pili tasarruflu kullanmasıdır diyebilir. Herneyse konumuza dönecek olursak Nougatta zaman ayarına şu şekilde ulaşırsınız:

1. Fotoğraf makinası uygulamasını (kamerayı) açın

2. Kamera açıldıktan sonra eğer telefonunuz dikey pozisyonda ise sol alt köşede bir dişli çark ikonu göreceksiniz bu ayarlar simgesidir buraya dokunun.

3. Ayarlar içerisinde yeralan Zamanlayıcıyı seçin buradan bir geri sayım süresi belirleyin.

Nougat ta zaman ayarlı fotoğraf

- Android te silinen fotoğrafı programsız kurtaralım Burada

- Android telefonlarda yanlışlıkla aramaya son Burada

- Android telefonlarda pil çabuk bitiyor sorunu Burada

- Android telefonlarda yazı boyutunu değiştirelim Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Canan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Feridun

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha