USB bellek alırken nelere dikkat edilmelidir


hangi USb belleği alayım
Günümüzde artık Disketler kullanılmıyor , CD ve DVD lerde yokolmak üzere,herşey Flash disk diye tabir edilen parmak bellekler (Usb bellek) ve harici HDD ler üzerinden yürütülüyor,Windows kurulumu


,Windows tamiri,Virüs temizliği ... hatta sadece Bilgisayarlar değil televizyonlarda da durum aynı şekilde gelişti eskiden DVD playerlar revaçta idi ve filimler DVD lere yazdırılır sonrada bu player denilen oynatıcılar üzerinden seyredilirdi ,günümüzde ise LED televizyonların sağ yada sol yanlarında USB girişleri bulunuyor buralara bağlanan Harici HDD veya Parmak bellekler üzerinden filimler seyrediliyor , müzik dinleniyor , resimler slayt şeklinde izleniyor. Görüldüğü gibi Flash disklerin yada diğer adı ile Usb bellek veya Parmak belleklerin önemi arttı , hatta altın çağlarını yaşıyorlar demek yanlış olmaz, Aşağıdaki tabloda USB port tiplerini birarada görüyorsunuz.

Usb port Türleri

, bende USB 2.0 ve USB 3.0 bellekler ile ilgili bazı testler yapmaya karar verdim , böylece aşağıdaki gibi sorulara yanıtlar arayacağız;

1. Bilgisayarım eski ve USB portlarım 3.0 ı desteklemiyor o halde yinede USB 3.0 bellek almama gerek varmı ?

2. Benim Bilgisayarım yeni ve Portlarım USB 3.0/3.1 benim için parmak belleğin USB 2.0 yada 3.0/3.1 Olmasının ne gibi bir faydası olabilir.

3. Usb portlarımın USB 2.0 yada 3.0/3.1 destekli olmasının bana getirisi neler ?

4. USB 2.0 bellekler son zamanlarda çok ucuzladı , USB 3.0 yerine ucuz diye bunları tercih etmemin ne sakıncası olabilir ?

Testlere başlamadan önce elimdeki bilgisayarlar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum ; 1.433.720 (1,5 GB) lık bir filim dosyasını aşağıdaki özelliklerde iki laptoptan parmak belleğe yazdıracağım sonrada Laptopa geri kopyalayacağım :

USB 2.0 parmak bellek markası : Kingston 32 GB
USB 3.0 parmak bellek markası : Kingston 32 GB

Usb bellekler

USB 2.0 Portlu Laptop markası : DELL (x86 Windows 7 Ultimate Sp1 li , 2 GB Ram intel Atom CPU 1,66 Ghz)
USB 3.0 Portlu Laptop markası : MSI (x64 Windows 7 Ultimate Sp1 li , 8 GB Ram intel i7 3630QM 2,44 Ghz)

Ve sonuçlar aşağıdaki tabloda:

Usb 2.0 ve 3.0 karşılaştırması

Bu sonuçları yorumlayacak olursak ; Bilgisayarların USB portlarının USB 3.0/3.1 yada 2.0 olması kopyalama süresini kısaltıyor Kullandığımız belleğin USB 3.0/3.1 olması da Bu süreye direkt olarak etki ediyor (Mesela Usb 2.0 belleğe 12 dk da kopyalanan 2.8 GB lık bir dosya , USB 3.0 bir belleğe 3 dk da kopyalandı , dosya boyutu büyüdükçe fark daha da artacaktır) , O nedenle zaten her iki bellek arasında çok çok az bir fiyat farkı varken USB 2.0 Yerine USB 3.0/3.1 bellekleri tercih ediniz

Usb 2.0 Usb 3.0 ve Usb 3.1 bellekler arasındaki fark nedir

Aslında USB 3.0 tanımı kaldırıldı diyebiliriz buna artık "USB 3.1 Gen 1" demeyi tercih ediyorlar peki ama USB 3.1 Gen 1 ve USB Gen 2 arasındaki fark nedir derseniz cevap "HIZ" olacaktır. Gen 1, 5Gbps Teorik hız sunarken, Gen 2 10 Gbps Teorik hız sunar. Aşağıdaki resimde Usb belleklerin 2.0 , 3.0 ve 3.1 olanlarının Gerçek hızları dip kısımda fosfor yeşili ile işaretli şekilde verilmiştir.

Usbe 2.0 , 3.0 ve 3.1 arasındaki farklar nelerdir

Testlerinde neden Kingston tercih ettin derseniz,dizayn olarak sıralı parmak bellek kullanımına izin vermesi tercih sebebim oldu , şu son cümlemi biraz açayım ; Bu küçük ayrıntıya pek dikkat edilmez fakat yan yana iki USB belleği aynı anda kullanacaksanız USB bellek dizaynının aşağıdaki resimde solda bulunan bellek gibi ağız kısmının kenarlarında çıkıntı olmaması son derece önemlidir , sırf bu çıkıntılar yüzünden iki belleği yan yana kullanamadığım durumlarla karşılaştım.

Usb bellek dizaynı

Mesela üstteki Voyager olan belleklerden ikitanesini yan yana belli bilgisayarlarda kullanamazssınız (Aşağıdaki resim)

Yanyana usb bellek

Sonuç olarak dosya boyutlarının arttığı günümüzde USB 2.0 bellek almanın fiyatı dışında pek avantajlı yoktur USB 3.0/3.1 bellek alırken de dizaynına (Yan yana iki tanesinin kullanılabilirliği) dikkat etmeliyiz.Hangi marka USB bellek diye soranlar oluyor bu sorunun kesin bir cevabı yok malesef çünkü en kaliteli diye bildiğiniz USB bellek markasında bile üretim hatası olabilir, dikkat edilmesi gereken tek şey okuma ve yazma hızlarıdır. hangi markanın Okuma ve yazma hızları yüksekse onu satın alın. Gövde malzemesi olarak üzerine basıldığında veya düştüğünde kırılmayacak bir malzeme tercih sebebi olabilir.

- Aniden bozulan USB 3.0 Portları Burada

- USB Portları bazen çalışmayı durduruyor Burada

- Sadece izin verdiğimiz usb aygıtları çalışsın Burada

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- USB belleğin Porttan kullandığı güç miktarını bulalım Burada

- Sizden habersiz USB aygıtı kullanılmışmı öğrenin Burada

- Usb port türleri ve bunlar arasındaki hız farkları Burada

- USB belleğimizi şifre ile koruyalım Burada

- USB aygıtı kullanılıyor sorununa kesin çözüm Burada

- USB bağlantı türü hakkında ayrıntılı bilgi Burada

- USB yazma korumasını kaldıran yazılımlar Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for kardeş coe
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for shampuan
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Ayşe pakdemir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha