Bir tıkla Başlat menüsü Önerilenler listesini kapatın


Başlat menüsündeki önerilenleri kapatın
Bildiğiniz üzere Windows 11 de Başlat menüsü iki bölüme ayrılmıştır. Üst kısımda sabitlenmiş uygulamalar bulunur , alt kısımda ise Önerilenler bölümü yeralır , alt kısımda genellikle Son kullanılan dosyalar


listelenir. Aynı bilgisayarı birden fazla kişinin kullandığı ortamlarda Önerilenler bölümü , önceki kullanıcının özelini ihlal edecek önerileri içerebilir bu nedenledirki devre dışı bırakılması yerinde olacaktır.

Önerilenler bölümünü ayarlar uygulaması üzerinden nasıl devre dışı bırakabileceğinizi Buradaki makalemizde açıklamıştık. Kısaca hatırlayacak olursak : Ayarlar - Kişiselleştirme - Başlat Kısmına gidip Sırası ile aşağıdaki butonları kapalı konuma getirin.

1. En Son eklenen uygulamaları Göster
2. En Son açılan öeğeleri Başlat menüsü, Atlama Listeleri ve Dosya Gezgininde göster

Aynı yere çalıştır dan aşağıdaki komutu vererek te ulaşabilirsiniz.

ms-settings:personalization-start

Böylece Kişiselleştirme - Başlat kısmı açılacaktır.

En son açılan öğeleri göstermesin

Peki ama üstteki butonlar kapalı konuma getirildiğinde registryde hangi anahtarlar altındaki DWORD değerlerinde nasıl bir değişiklik meydana gelmektedir ? ve bir tıkla Başlat menüsü önerilenler listesini nasıl kapatıp açabiliriz ?

Başlat menüsünü önerilenler listesini bir tıkla kapatıp açın

Üstteki resimdeki butonlar kapatıldığında aşağıdaki registry kayıtlarında değişiklik meydana gelmektedir. Elbette Microsoft ilerki sürümlerde bunları değiştirebilir.

Önerilenler listesini kapatan registry kaydı.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"Start_TrackDocs"=dword:00000000

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Start]
"ShowRecentList"=dword:00000000

Eğer başlat menüsü önerilenler listesini tekrar aktif etmek isterseniz , üstteki registry kayıtlarında yeralan aşağıdaki değerli "1" olarak değiştirmeniz gerekir.

"Start_TrackDocs"=dword:00000001
"ShowRecentList"=dword:00000001

Elbette her seferinde el ile bunu uygulamak oldukça zahmetli olacağı için sizler için bir uygulama kodladık böylece bir tıkla önerilenleri kapatıp açabilirsiniz. Sayfa sonunda yazılımı indirip Rar dosyasından çıkartın , şifresi : sordum dur ve çalıştırın. Bu uygulama karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı çıkartacaktır.

Başlat menüsündeki önerilenleri devre dışı bırakın

Dosya gezginini yeniden başlatmak istermisiniz sorusuna HAYIR deyip başlata tıklarsanız Önerilenlerin olmadığını görürsünüz.

Başlat , Önerilenler devre dışı

Ardından uygulamayı bir kez daha çalıştırırsanız Önerilenler kısmı geri gelecektir, böylece varsayılan ayarlara geri dönmüş olursunuz.

Başlat ta yeralan önerilenler etkin

Uygulama , kullanıcıya dilediği zaman Başlat menüsü Önerilenler kısmını kapatma veya açma kolaylığı sağlaması açısından pratiklik sağlamaktadır.

- Başlat menüsü Tüm uygulamalar nasıl gruplanır Burada

- Başlat Menüsü ve görev çubuğu rengini değiştirin Burada

- Başlat menüsüne klasör nasıl eklenir Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Gökhan Tunc

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha